Czym się kierować wybierając grill?
Grillowanie w sezonie to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu na świeżym powietrzu, zarówno w gronie rodziny, jak i przyjaciół. Nie ma nic lepszego niż smak soczystego mięsa, warzyw czy sera, przygotowanych na gorącym ruszcie. Jednak, aby cieszyć się udanym grillowaniem, trzeba wybrać odpowiedni grill. Czym się kierować przy wyborze grilla?
Jakie rodzaje grilli są dostępne na rynku i jakie są ich różnice?
Na rynku dostępne są trzy rodzaje grilli:
- Węglowe – klasyczne, działające na podstawie rozpalonego węgla drzewnego lub brykietu. Są to grille, które zapewniają najbardziej intensywny i aromatyczny smak potraw. Grille węglowe są również stosunkowo tanie w zakupie i łatwe w obsłudze, ale trudniejsze w czyszczeniu i niekoniecznie zdrowe z powodu emisji zanieczyszczeń. Ciekawym pomysłem są grille nad ognisko.
- Gazowe - nowoczesne urządzenia do grillowania, które zasilane są gazem ziemnym lub propan-butanem. Grille te zapewniają dużą wygodę i kontrolę nad procesem grillowania. Są łatwe w obsłudze, stosunkowo czyste i łatwe do czyszczenia, ponieważ nie produkują popiołu ani sadzy, ale za to są drogie i wymagają dostępu do gazu oraz większej ilości miejsca. Możesz wybrać np. grill gazowy Outdoorchef lub grill gazowy turystyczny.
- Elektryczne – najprostsze urządzenia zasilane prądem. Można ich używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń, ponieważ nie produkują dymu ani ognia. Są również łatwe w obsłudze i pozwalają na szybkie i zdrowe przygotowanie potraw, ponieważ nie spalają tłuszczu ani nie tworzą rakotwórczych związków. Niestety są jednak dość drogie, wymagają dostępu do gniazdka, a potrawy nie mają tego aromatu co z grilla tradycyjnego.
Czym kierować się przy wyborze między grillem węglowym, gazowym a elektrycznym?
Na pewno warto brać pod uwagę cenę, ale także inne czynniki. Należy dostosować grill do ulubionego stylu grillowania, smaku potraw, tego, jakie jedzenie na grilla się preferuje, a także do rodzaju i ilości miejsca. Grill elektryczny zajmuje go najmniej i można używać go nawet wewnątrz. Jest to idealny grill na taras lub balkon. Grille gazowe potrzebują najwięcej miejsca, a klasyczne w zależności od wielkości mniej lub więcej. Jednak nawet mały grill klasyczny, węglowy, emituje dym i zanieczyszczenia oraz czyni żywność niezbyt zdrową. W pojedynku grill gazowy vs grill węglowy, gazowy wypada więc lepiej. Warto zwrócić też uwagę na materiał wykonania grilla, od którego zależy nie tylko wygląd, ale też łatwość czyszczenia. Przy wyborze rodzaju grilla ważna jest także dostępność do zasilania.
Jakie są kluczowe czynniki do rozważenia przy wyborze rozmiaru grilla?
Przy wyborze rozmiaru grilla należy wziąć pod uwagę to, ile mamy na niego miejsca oraz liczbę osób, która będzie brała udział w grillowaniu. Dla czterech osób wystarczy ruszt 40 x 50 cm, ale dla 10 potrzebny będzie już znacznie większy, bo 50 x 100 cm, chyba że część osób skłonna będzie dłużej poczekać na jedzenie. Jeśli zaś chodzi o miejsce, na zewnątrz jest go więcej, dlatego na grillowanie na ogródku można wybrać większy grill. Jeśli ktoś jednak chce grillować wewnątrz albo na balkonie, powinien zdecydować się na mniejszy grill.
Czy materiał, z którego wykonany jest grill, ma znaczenie? Jakie są popularne opcje?
Materiał grilla wpływa na jego trwałość, wygląd i łatwość czyszczenia. Najczęściej spotykane materiały to stal nierdzewna, żeliwo i aluminium. Stal nierdzewna jest najdroższa, ale też odporna na korozję i wysoką temperaturę oraz łatwa w czyszczeniu. Żeliwo natomiast to materiał bardzo często stosowany do wyrobu rusztów i palników dzięki świetnym właściwościom termicznym. Żeliwo jest również trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale wymaga regularnego sezonowania i czyszczenia. Aluminium zaś jest lekkim i tanim materiałem stosowanym do obudów i pokryw. Jest odporne na korozję i łatwe do czyszczenia, ale podatne na zarysowania, odkształcenia i odbarwienia. Jeśli zależy Ci na wyglądzie i luksusie możesz wybrać też Monolith grill ceramiczny – piękny, ale kosztowny.
Jakie dodatkowe akcesoria i funkcje mogą poprawić jakość grillowania?
Aby poprawić jakość grillowania warto mieć dodatkowe akcesoria do grilla.:
- termometr do mięsa, aby móc ocenić, czy mięso jest już upieczone;
- szczotkę do czyszczenia rusztu;
- pokrowiec na grill;
- boczny stolik do przygotowywania i zdejmowania jedzenia;
- narzędzia do obracania, podawania czy krojenia, np. szczypce, widelec, łopatka, nóż czy deska do krojenia.
Jak dostosować wybór grilla do własnych potrzeb i stylu grillowania?
Wybór grilla zależy też od stylu grillowania i naszych potrzeb. Jeśli grillujemy rzadko i w małym gronie, wystarczy nam mały, przenośny grill elektryczny czy gazowy. Jeśli zaś częściej i osób jest więcej, lepszy będzie duży grill węglowy. Kolejne ważne aspekty to budżet oraz smak jedzenia. Grill węglowy jest najtańszy, ale wymaga zapewnienia węgla czy drewna do rozpałki oraz umiejętnej obsługi przez cały czas. Emituje sporo zanieczyszczeń, jedzenie jest mało zdrowe, ale za to aromatyczne. Tego smaku nie uzyskamy z grilla elektrycznego, który jest łatwiej czyścić, ale za to więcej kosztuje. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje pod względem potrzeb – wbudowane termometry, ruszty, pokrywy, półki. Istotna jest też dostępność do zasilania w przypadku grilli gazowych czy elektrycznych. Są grille na baterie, których można używać wszędzie. Inne zaś mają dodatkowe nakładki do pieczenia warzyw, ryb, czy nawet naleśników lub placków.