HOTLINE 500 499 400 🔥 Darmowa dostawa od 70 zł 🔥 Showrooom Warszawa-Wilanów

Jak wyczyścić żeliwną gofrownicę?

2023-09-15
Jak wyczyścić żeliwną gofrownicę?

Żeliwna gofrownica to świetne urządzenie do przygotowywania pysznych i chrupiących gofrów w domu. Jednak aby cieszyć się nimi przez długi czas, trzeba odpowiednio dbać o gofrownicę i regularnie ją czyścić. Trzeba tylko wiedzieć jak. Jak powinno wyglądać prawidłowe czyszczenie żeliwnej gofrownicy?

Jakie są podstawowe kroki w czyszczeniu żeliwnej gofrownicy?

Tak samo jak czyszczenie narzędzi kuchennych różnego rodzaju, czyszczenie żeliwnej gofrownicy nie jest niczym trudnym. Oto, krok po kroku, najlepsze praktyki w czyszczeniu takiego urządzenia:

  1. Po każdym użyciu wyłącz gofrownicę i poczekaj, aż ostygnie.
  2. Za pomocą miękkiej ściereczki lub papierowego ręcznika usuń nadmiar tłuszczu i resztki ciasta z powierzchni gofrownicy. Nie używaj metalowych sztućców ani drucianych gąbek, ponieważ mogą zarysować i uszkodzić żeliwo.
  3. Jeśli na powierzchni gofrownicy są uporczywe plamy lub przypalenia, namocz ją w ciepłej wodzie z dodatkiem delikatnego detergentu lub octu. Nie zaleca się stosowania silnych środków chemicznych ani mycia w zmywarce.
  4. Po namoczeniu delikatnie wyszoruj powierzchnię gofrownicy za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki. Nie używaj siły ani ostrych narzędzi, aby nie uszkodzić żeliwa.
  5. Po umyciu dokładnie osusz gofrownicę za pomocą ręcznika lub suszarki do włosów. Następnie lekko natłuść powierzchnię olejem roślinnym lub smalcem i rozgrzej gofrownicę na niskim ogniu przez kilka minut, aby utworzyć nową warstwę sezonowania.
  6. Przechowuj gofrownicę w suchym i czystym miejscu, najlepiej zawiniętą w papier lub folię, aby zapobiec kontaktowi z wilgocią i kurzem.

Czym wyczyścić przypaloną żeliwną gofrownicę?

Usuwanie resztek z gofrownicy, zwłaszcza przypalonych to większe wyzwanie niż zwykłe czyszczenie. Są jednak i na to sposoby. Pomóc może np. namoczenie płyt gofrownicy w ciepłej wodzie z dodatkiem octu lub sody oczyszczonej na kilka godzin lub przez noc. Następnie wystarczy delikatnie usunąć plamy. Inny sposób na usuwanie przywierających resztek to posypanie przypaleń solą i skropienie olejem roślinnym. Następnie należy rozgrzewać urządzenie przez kilka minut, aż sól zacznie brunatnieć, a później ostrożnie zeskrobać solną mieszankę za pomocą drewnianej łyżki lub szpatułki. Można również użyć specjalnego preparatu do czyszczenia żeliwa, który można kupić w sklepie z artykułami kuchennymi lub online. Po usunięciu przypaleń pamiętaj o ponownym sezonowaniu gofrownicy.

Czy można myć żeliwną gofrownicę w zmywarce?

Odpowiedź brzmi: nie. Mycie żeliwnej gofrownicy w zmywarce jest bardzo niezalecane, ponieważ może to spowodować uszkodzenie warstwy sezonowania, która chroni żeliwo przed rdzewieniem i przywieraniem. Ponadto wysoka temperatura i wilgotność w zmywarce mogą sprzyjać powstawaniu rdzy na powierzchni gofrownicy.

Jak usunąć rdzę z żeliwnej gofrownicy?

Jeśli na powierzchni gofrownicy pojawiła się rdza, oznacza to, że warstwa sezonowania została uszkodzona lub zużyta i trzeba ją odnowić. Aby to zrobić, należy najpierw usunąć rdzę. Można to zrobić podobnie, jak w przypadku przypaleń.

Po usunięciu rdzy należy dokładnie osuszyć gofrownicę za pomocą ręcznika papierowego lub suszarki do włosów. Następnie trzeba odnowić warstwę sezonowania. W tym celu należy nałożyć cienką warstwę oleju roślinnego lub smalcu na całą powierzchnię gofrownicy i rozgrzać ją w piekarniku na 200°C przez godzinę. Wyłącz piekarnik i pozostaw gofrownicę do ostygnięcia. Powtórz ten proces kilka razy, aż utworzy się ciemna i błyszcząca warstwa sezonowania.

Jak dbać o żeliwną gofrownicę, aby zachować jej jakość na dłużej?

Aby cieszyć się swoją żeliwną gofrownicą przez wiele lat, warto pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • nie używaj metalowych sztućców ani drucianych gąbek do czyszczenia gofrownicy, ponieważ mogą one zarysować i uszkodzić żeliwo;
  • nie używaj silnych środków chemicznych ani mycia w zmywarce do czyszczenia gofrownicy, ponieważ mogą one zniszczyć warstwę sezonowania;
  • nie wystawiaj gofrownicy na nagłe zmiany temperatury, np. nie wkładaj jej do lodówki lub zamrażarki, ponieważ może to spowodować pęknięcie żeliwa;
  • nie przechowuj gofrownicy w wilgotnym lub zakurzonym miejscu, ponieważ może to sprzyjać powstawaniu rdzy;
  • regularnie sezonuj gofrownicę – konserwacja gofrownicy jest tak samo potrzebna jak konserwacja sprzętu kuchennego każdego rodzaju, by wydłużyć jej żywotność i zapobiegać przywieraniu.

Jakie narzędzia i środki są potrzebne do skutecznego czyszczenia żeliwnej gofrownicy?

Do czyszczenia żeliwnej gofrownicy nie potrzeba wielu narzędzi ani środków. Wystarczą następujące rzeczy:

  • miękka ściereczka, gąbka lub papierowy ręcznik,
  • ciepła woda,
  • niezbyt agresywny detergent,
  • olej roślinny lub smalec,
  • papierowy ręcznik lub ściereczka do wycierania,
  • rękawice kuchenne.

Metody czyszczenia żeliwa mogą być naprawdę różne. Można stosować domowe sposoby w postaci octu, sody czy soku z cytryny, jak i specjalne preparaty do czyszczenia żeliwa, dostępne w sklepach z artykułami kuchennymi. A może szukasz dopiero żeliwnych naczyń? Zobacz formy żeliwne do pieczenia na foodlovers.pl.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 464 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-09-05
Wszystko super!
2024-07-23
Szybko i skutecznie, polecam sklep
pixelpixel